ЕРАЗЪМ +
Проект 2023-1-BG01-KA122-SCH-000129256
Продължителност: 14 месеца /01.11.2023г. – 31.12.2024г. /
Обща стойност: 7020 Евро
Бенефициент: ОУ „Христо Никифоров“ – гр.Ловеч
Партньор: Anatolia Mobility –– междинна организация, обслужваща мобилности по
програма "Еразъм+" в Турция
Цели на проекта:
Насилието над деца не е изолиран феномен, то е навсякъде - във всяка държава, общество и социална група. To има различни форми – физическо, психологическо,сексуална злоупотреба, експлоатация, неглижиране или малтретиране, вербално насилие, тормоз, кибер тормоз. Насилието е проблем на общественото здраве и на правата на човека с потенциално опустошителни и скъпи последици. видими за всички.
В тази обстановка педагозите имат нужда от подкрепа, споделяне на опит и сътрудничество с колеги от други страни в борбата с нарастващата агресия. Включването в стратегическите партньорства на KA122 по програма "Еразъм+" ще позволи да разработим нова визия за постигане на спокойна атмосфера без насилие и позитивен климат в училище.
- Едно от очакванията на нашата организация след реализация на настоящия проект е да се променят нагласите към тормоза и училищният живот да се реорганизира така, че да има по-малко места и възможности за прояви на тормоз.
- Основният акцент в изпълнението на настоящия проект попада върху включването на групата в структуриран курс, организиран от Anatoliamobility на тема "Борба с тормоза в училище".
Проектни дейности:
Първи (подготвителен) етап: Преди осъществяване на мобилността е необходимо да се направи анализ на равнището на настоящия капацитет на участниците и техния практически опит в борбата с училищния тормоз. След запознаване с темите от предварителната
структурирана програма на обучението ще се направи проучване с цел определяне на нагласите и очакванията от ползите на предстоящата мобилност.
Втори (същински) етап: Краткосрочната мобилност е планирана в посока повишаване на квалификацията и практическите умения на част от състава на ОУ „Христо Никифоров” чрез изучаване на опита и добрите практики на партньорската институция от Турция.
Мобилността ще бъде осъществена под формата на участие в структуриран курс на обучение, което има за задача да подпомогне професионалното развитие на участниците и отговаря на стремежа на ОУ „Христо Никифоров” към интернационализация и
модернизация. Чрез обмяната на опит очакваме участниците да научат нови и различни интерактивни упражнения, които да помогнат да развият у учениците саморефлексия и емпатия. Да се запознаят с нови методи, които улесняват участието и насърчават споделянето и осмислянето на преживяното. Включването в стратегическите партньорства на KA122 по програма "Еразъм+" ще позволи да разработим нова визия за постигане на спокойна атмосфера без насилие и позитивен климат в училище.
Трети (заключителен) етап: Резултатите и натрупаният опит ще бъдат представени и споделени на информационни събития с всички членове на училищната общност. Ще се изготвят оценка и предложение за оптимизиране на всички процеси, дейности и форми на
работа в училището, свързани с превенцията на тормоза и насилието в училищна среда. Със съдействието на Община Ловеч и Местната комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни ще се проведат междуинституционални срещи по
темата. Резултатите ще се оповестяват както стандартно, така и посредством използване възможностите и ресурсите на цифровите инструменти и свързаните с програма "Еразъм+" интернет платформи.
Очаквани резултати:
1. Подобряване на афинитета към разпознаване на симптомите на различните видове тормоз
сред учениците.
2. Повишаване прага на чувствителност към симптомите на училищния тормоз.
2. Повишаване осведомеността по проблема и обмяна на добри практики между учителите
от партниращите
организации.
3. Повишаване на капацитета на екипа по отношение на нови кооперативни и
възстановителни подходи за работа с учениците.
4. Създаване на позитивна образователна среда, където всички заинтересовани страни -
учители,
непреподавателски състав, ученици, родители могат да се чувстват сигурни за здравето и
благополучието си,
спокойни в отношенията помежду си и удовлетворени от труда си.
5. Подобряване на училищния климат от страна на всички участници в училищния процес.